Tylko co drugi kierowca i pasażer zapina pasy - konferencja KRBRD
Przeciętny Polak wie, że prawo nakazuje zapinania pasów w samochodach. Pomimo, że 85% kierowców i 81% pasażerów zapina pasy bezpieczeństwa z przodu pojazdu, to zaledwie połowa kierowców (49%) i pasażerów (54%) zapina pasy siedząc z tyłu samochodu.
11 maja br. w Sejmie zostały przedstawione wyniki badań przeprowadzonych przez agencję badawczą PBS DGA na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
w ramach kampanii „Włącz myślenie” dotyczącej używania pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych w samochodach.
Wyniki badań przeprowadzonych na grupie 1 500 osób w marcu i kwietniu 2011 r. pokazują, że kierowcy w Polsce nie mają wykształconego nawyku zapinania pasów przed wyruszeniem w drogę i nie traktują ich jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa.
Polacy jako wymówkę niezapinania pasów bezpieczeństwa traktują jazdę na krótkiej trasie
czy niewygodę. Pasy zapinamy najczęściej jadąc w długą trasę, kiedy panują ciężkie warunki lub kiedy wiemy, że możemy zostać skontrolowani przez policję. Z kolei foteliki dziecięce, choć zazwyczaj stosowane, nie są dobrze dobierane do dziecka, a następnie prawidłowo mocowane w samochodzie.
Większość Polaków zgadza się jednak, że policja powinna częściej weryfikować zapięcie pasów zarówno u kierowcy, jak i pasażerów mimo tego iż, 34% stwierdziło, że liczba kontroli w ciągu 3 ostatnich lat wzrosła.
„Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy lekceważą znaczenie pasów bezpieczeństwa, choć zwiększają one szansę przeżycia co najmniej dwukrotnie w trakcie wypadku samochodowego. Kierowcy są nieco bardziej obowiązkowi w przypadku używania fotelików dla dzieci, ale tylko 62% dzieci jest prawidłowo w nich przewożonych. Rodzice nadal nie wiedzą, jak właściwie zamontować fotelik w pojeździe, by spełniał on swoje zadanie zwiększania bezpieczeństwa” – zauważa dr Andrzej Markowski psycholog, Stowarzyszenie Psychologów Transportu.
Kampania „Włącz myślenie” ma na celu propagowanie zapinania pasów przez kierowców
i pasażerów samochodów oraz używanie w samochodach fotelików dla dzieci. Przez całe lato, podczas imprez w różnych miastach Polski, będą odbywały się warsztaty z udziałem policji i ekspertów odnośnie zapinania pasów i prawidłowego przypinania fotelików, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję ratowania życia.
Statystki policyjne:
W weekend majowy 2011 roku miało miejsce 420 wypadków, zginęło 41 osób, a 547 zostało rannych.
W 2010 roku za nie zapięte pasy bezpieczeństwa w pojazdach ukarano 397 299 osób. Ponad 7 250 osób – za brak fotelika dla dzieci w samochodzie. W 2010 roku poszkodowanych w wypadkach drogowych zostało ponad 52 000 osób, w tym 3 907 poniosło śmierć, a prawie 39 000 zostało rannych. W ubiegłym roku zginęło 34 dzieci w wieku 0-6 lat, a rannych zostało 3 340 – należy podkreślić, że są to dzieci, które powinny jeździć w fotelikach. Najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych.
Kontakt dla dziennikarzy:
Joanna Żuk
Proximity
tel.: + 48 607 664 770
Monika Wróbel
Proximity
tel.: + 48 721 549 528
Joanna Flieger,
Sekretariat KRBRD,
tel. 22 630 12 58
Poniżej do ściągnięcia prezentacja i informacje o kampanii
Tylko co drugi kierowca i pasażer zapina pasy - informacja prasowa