Ten serwis jest w trakcie budowy. Niebawem ruszamy z nową stroną www. Za niedogodności przepraszamy.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) to międzyresortowy organ pomocniczy Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.


KRBRD określa kierunki i koordynuje działania administracji rządowej w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zadania KRBRD to proponowanie kierunków polityki państwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opracowywanie programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zlecanie badań naukowych, inicjowanie oraz opiniowanie aktów prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, inicjowanie współpracy zagranicznej oraz działalności edukacyjno-informacyjnej, współpraca z organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi oraz analizowanie i ocena podejmowanych działań.



Tylko co drugi kierowca i pasażer zapina pasy


Przeciętny Polak wie, że prawo nakazuje zapinania pasów w samochodach. Pomimo, że 85% kierowców i 81% pasażerów zapina pasy bezpieczeństwa z przodu pojazdu, to zaledwie połowa kierowców (49%) i pasażerów (54%) zapina pasy siedząc z tyłu samochodu.

 

11 maja br. w Sejmie zostały przedstawione wyniki badań przeprowadzonych przez agencję badawczą PBS DGA na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
w ramach kampanii „Włącz myślenie” dotyczącej używania pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych w samochodach.

Wyniki badań przeprowadzonych na grupie 1 500 osób w marcu i kwietniu 2011 r. pokazują, że kierowcy w Polsce nie mają wykształconego nawyku zapinania pasów przed wyruszeniem w drogę i nie traktują ich jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa.

Polacy jako wymówkę niezapinania pasów bezpieczeństwa traktują jazdę na krótkiej trasie
czy niewygodę. Pasy zapinamy najczęściej jadąc w długą trasę, kiedy panują ciężkie warunki  lub kiedy wiemy, że możemy zostać skontrolowani przez policję. Z kolei foteliki dziecięce, choć zazwyczaj stosowane, nie są dobrze dobierane do dziecka, a następnie prawidłowo mocowane w samochodzie.

Większość Polaków zgadza się jednak, że policja powinna częściej weryfikować zapięcie pasów zarówno u kierowcy, jak i pasażerów mimo tego iż, 34% stwierdziło, że liczba kontroli w ciągu 3 ostatnich lat wzrosła.

 

„Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy lekceważą znaczenie pasów bezpieczeństwa, choć zwiększają one szansę przeżycia co najmniej dwukrotnie w trakcie wypadku samochodowego. Kierowcy są nieco bardziej obowiązkowi w przypadku używania fotelików dla dzieci, ale tylko 62% dzieci jest prawidłowo w nich przewożonych. Rodzice nadal nie wiedzą, jak właściwie zamontować fotelik w pojeździe, by spełniał on swoje zadanie zwiększania bezpieczeństwa” – zauważa dr Andrzej Markowski psycholog, Stowarzyszenie Psychologów Transportu.

Kampania „Włącz myślenie” ma na celu propagowanie zapinania pasów przez kierowców
i pasażerów samochodów oraz używanie w samochodach fotelików dla dzieci. Przez całe lato, podczas imprez w różnych miastach Polski, będą odbywały się warsztaty z udziałem policji i ekspertów odnośnie zapinania pasów i prawidłowego przypinania fotelików, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję ratowania życia.

 


Statystki policyjne:

W weekend majowy 2011 roku miało miejsce 420 wypadków, zginęło 41 osób, a 547 zostało rannych.

W 2010 roku za nie zapięte pasy bezpieczeństwa w pojazdach ukarano 397 299 osób. Ponad 7 250 osób – za brak fotelika dla dzieci w samochodzie. W 2010 roku poszkodowanych w wypadkach drogowych zostało ponad 52 000 osób, w tym 3 907 poniosło śmierć, a prawie 39 000 zostało rannych. W ubiegłym roku zginęło 34 dzieci w wieku  0-6 lat, a rannych zostało 3 340 – należy podkreślić, że są to dzieci, które powinny jeździć w fotelikach. Najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych.

 

Działania KRBRD w ramach Dekady BRD:

 

Działania wdrożone:

 

 

 

- Konferencja w Sejmie z okazji Inauguracji Dekady BRD w Polsce, otwierająca kampanię społeczną poświęconą zapinaniu pasów bezpieczeństwa i używaniu fotelików dziecięcych w samochodach z prezentacją założeń kampanii, danych statystycznych oraz wyników badań.

 

 

 

- Impreza na Torwarze 11.05.2011 - wystąpienie Dyrektor Sekretariatu KRBRD Katarzyny Turskiej na temat brd oraz organizacja konkursów wiedzy z nagrodami na temat bezpieczeństwa na drodze.

 

 

 

- Stworzenie banneru – boxa internetowego. Na www KRBRD umieściliśmy znaczek Dekady, po kliknięciu którego internauta przekierowany zostaje na stronę www.dekadabrd.pl. Rozwiązanie udostępniliśmy do pobrania naszym partnerom. Na stronie www KRBRD umieszczono również zakładkę „Dekada”, gdzie zamieściliśmy informacje na jej temat.

 

 

 

- Opracowanie projektu i zamówienie ścianki z logo Dekady. Ścianka wykorzystywana będzie podczas akcji związanych z realizacją celów Dekady.

 

 

 

- Dystrybucja mobilnych miasteczek ruchu drogowego i organizacja zajęć dla dzieci w miasteczkach.

 

 

 

- Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ogłosił konkurs „Moda na odblaski. Włącz Myślenie" na projekt naklejki odblaskowej. W konkursie wzięli udział uczniowie i uczennice szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski – zgłoszono ponad 1000 prac. Celem konkursu było pozyskanie projektu praktycznego, estetycznego i przyjaznego dzieciom elementu odblaskowego, promującego hasło „Moda na odblaski. Włącz myślenie”. Wykonana na podstawie projektu naklejka odblaskowa ma służyć poprawie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Jej atrakcyjny wygląd ma zachęcić dzieci do noszenia materiałów odblaskowych.


 

 

 

Obecnie KRBRD:

 

 

 

- Bierze udział w pracach nad Drugim Światowym Raportem w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (SECOND GLOBAL STATUS REPORT ON ROAD SAFETY), który użyty zostanie do monitorowania postępów państw w dziedzinie brd w czasie Dekady BRD.

 

 

 

- Miasteczka ruchu drogowego są obecnie wykorzystywane do edukowania dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo i na rowerze. W miasteczka odbywają się także egzaminy teoretyczne na kartę rowerową. Zachęcamy naszych partnerów (np.: WORD-y) do organizowania lekcji brd w miasteczkach.

 

 

 

- KRBRD pracuje również nad kolejnym Krajowym Programem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

 

 

- Trwają przygotowania do ogłoszenia kolejnego konkurs – tym razem dla nauczycieli. Celem konkursu będzie zwrócenie uwagi nauczycieli na potrzebę kształcenia dzieci, w różnych formach i w ramach różnych przedmiotów, na temat bezpiecznych zachowań na drodze.


 

 

 

Działania planowane:

 

 

 

- Dystrybucja znaczków Dekady podczas imprez promujących brd (w tym pikników, koncertów etc).

 

 

 

- Pozyskanie wsparcia dla działań Dekady ze strony polityków (poszukiwanie Ambasadorów Dekady).