Warsztaty "Limity prędkości ratują życie"
Data publikacji: 03.09.2008r.W dniu 3 września 2008 roku na autodromie na warszawskim Bemowie zostały zrealizowane warsztaty pt. „Limity prędkości ratują życie”. Organizatorami byli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działająca przy Ministrze Infrastruktury, Komenda Główna Policji oraz Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.
W warsztatach udział wzięły dziennikarze reprezentujący prasę radio i telewizję, osoby publiczne m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Zbigniew Rapciak, Europoseł Krzysztof Hołowczyc jak i przedstawiciele świata kultury Magda Mołek, Agnieszka Włodarczyk oraz Piotr Zelt.
Jednodniowe warsztaty, miały formę zajęć praktycznych z wykorzystaniem płyty poślizgowej, sprzętu do rejestracji prędkości – fotocela, toru przeszkód i specjalnie wyposażonych pojazdów.
Uczestnicy, podczas jazdy samochodami, mogli sprawdzić jak zachowuje się pojazd przy hamowaniu na śliskiej nawierzchni, w zależności od jazdy z prędkością 50 lub 60 km/h.
Zajęcia były połączone z prezentacją merytoryczną dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego w aspekcie przekraczania wyznaczonych limitów prędkości, spowodowanych tym zagrożeń oraz znaczenia prędkości w panowaniu nad pojazdem, czasie reakcji i ciężkości zdarzeń.
- Różnica jest kolosalna – powiedział po jeździe testowej Wiceminister Z. Rapciak. – Droga hamowania na śliskiej nawierzchni przy prędkości 60 km/h jest nawet o kilkadziesiąt metrów dłuższa niż przy 50 km/h - dodał.
Badania wykazują, że przy prędkości 75 km/h reakcja kierowcy nastąpi po przejechaniu około 21 metrów (czas reakcji około 1 sekundy), a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. Wedle badań spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek ogólnej liczby wypadków o 10% , a wypadków śmiertelnych o 20 %.
W miastach i małych miejscowościach ponad 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość – mimo obowiązującego ograniczenia do 50 km/h średnia prędkość pojazdów przejeżdżających przez niewielkie miejscowości to 76 km/h.
- Informacja prasowa typ: Plik PDF, waga: 960,63 KB
- Prezentacja dyr. Jacka Zalewskiego z Komedy Głównej Policji typ: Plik PDF, waga: 5,59 MB