Ten serwis jest w trakcie budowy. Niebawem ruszamy z nową stroną www. Za niedogodności przepraszamy.

Nowe dane dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce

Data publikacji: 12.05.2014r.

83% kierowców i 87% pasażerów z przodu zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Na tylnych siedzeniach pasy zapina już tylko nieco ponad połowa pasażerów. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego publikuje raport stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce.

Z zapiętymi pasami częściej jeździmy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 85% wszystkich osób siedzących w pojeździe). Wraz z klasą drogi poziom zapinania pasów spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 66%. 

Nieco częściej pasy stosują także kobiety niż mężczyźni (85% w porównaniu do 81%), a w porównaniu do innych grup wiekowych pasy zdecydowanie rzadziej zapinają osoby młode w wieku ok. 18-24 lat (73%).

W innych pojazdach stopień zapinania pasów był zdecydowanie niższy i wynosił:

-        w samochodach ciężarowych – 36%,

-        w ciężarowych z przyczepą – 54%,

-        w samochodach dostawczych – 66%,

-        w taksówkach – 26%.

 

W ostatnich tego typu badaniach prowadzonych w Polsce w 2008 r. stopień zapinania pasów był o ok. 6% niższy.

Mimo poprawy, sytuacja w naszym kraju ciągle odbiega od większości krajów UE, gdzie w samochodach osobowych poziom zapinania pasów jest wyższy i tylko dla kierowców i pasażerów siedzących z przodu wynosi powyżej 90%.

Badania dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej przy okazji zeszłorocznych pomiarów prędkości  (raport z badań prędkości znaleźć można tutaj).

Raport dot. stosowania pasów bezpieczeństwa znajduje się w załączniku oraz pod poniższym linkiem Raport – pasy bezpieczeństwa