Ten serwis jest w trakcie budowy. Niebawem ruszamy z nową stroną www. Za niedogodności przepraszamy.

Liderzy promocji bezpieczeństwa drogowego wybrani

Data publikacji: 25.11.2016r.

25 listopada 2016 roku poznaliśmy osoby, firmy, media, instytucje i organizacje pozarządowe, które w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. W tym roku Kapituła postanowiła wyróżnić przede wszystkim lokalnych działaczy.

Laureatką w kategorii Osoba roku została Pani Katarzyna Dobrzańska-Junco – założycielka Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyróżniona za aktywne, bezinteresowne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, za tworzenie ogólnopolskich kampanii edukacyjnych skierowanych do młodych kierowców, dzieci i młodzieży, za zaangażowanie w pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, ich rodzinom, a także bliskim ofiar śmiertelnych. Kapituła nagrody doceniła stworzenie przez Panią Katarzynę znakomitego modelu współpracy na rzecz bezkompromisowej walki o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 Katarzyna Dobrzańska-Junco to prelegentka konferencji i seminariów naukowych, autorka wielu artykułów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, współtworząca i prowadząca program Radiostrada Nocą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To pomysłodawczyni i realizatorka programów: PrzyWracam, Jadę z Wyobraźnią, Road Show, Państwowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, Radiostrada Nocą, Akademia Jasnej Sówki.

Nominowanymi w tej kategorii byli również Pan Krzysztof Woźniak – dziennikarz TOK FM, współprowadzący audycje „Skołowani” i „Przewodnik Drogowy”, a także Pani Bogusława Barbara Zimmer – wydawca miesięcznika „Polski Traker” i „Polski Traker Bus”.

 

Organizacją pozarządową roku została Fundacja CREDU z Sopotu, której ideą przewodnią w działaniu jest kreatywne myślenie i edukacja praktyczna. Organizacja działa w oparciu o długofalowe i cykliczne programy realizowane lokalnie i na skalę całego kraju. Jednym z takich projektów jest prowadzony od dwunastu lat  program edukacyjny Autochodzik, skierowany do najmłodszych użytkowników dróg.  Jego celem jest przygotowanie do samodzielności w ruchu drogowym poprzez kształtowanie i utrwalanie prawidłowych postaw i nawyków przydatnych w poruszaniu się po drogach. Program jest realizowany poprzez spacery edukacyjne, prezentacje multimedialne, ćwiczenia konstrukcyjne, zadania dla rodzinki i szkolenia dla nauczycieli.

W tej kategorii Kapituła postanowiła w tym roku wyróżnić również Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Fundację Drogi Mazowsza.

Firmą Roku 2016 została Kompania Piwowarska S.A.  – firma, która do tematu bezpieczeństwa podchodzi bardzo szeroko, a działania prewencyjne podejmuje na wielu płaszczyznach. Z jednej strony firma konsekwentnie od kilku lat prowadzi program Świadomy Kierowca, który jest skierowany do pracowników Kompanii Piwowarskiej. Jego celem jest wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poprawa komfortu pracy kierowców. W ramach programu przeszkolonych ostało do tej pory ponad 1000 pracowników. Projekt zyskał aprobatę zarządu i będzie nadal rozwijany. Z drugiej strony Kompania promuje odpowiedzialność w piciu alkoholu poprzez m.in. popularyzowanie aplikacji mobilnej „Sprawdź promile” lub uruchomienie specjalnej Strefy Sprawdź Promile.  

Za długoletnie działania z zakresu prewencji w obszarze ruchu drogowego wyróżniona została firma Circle K Polska (działająca do niedawna pod nazwą Statoil Fuel&Retail Polska). A za działania lokalne firma MAN Trucks Niepołomice.

W kategorii Media Roku Kapituła Nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zdecydowała, że w szczególny sposób wyróżni portal internetowy BRD24.pl. Doceniono profesjonalizm i bardzo szerokie spojrzenie na tematykę bezpieczeństwa drogowego. Portal to medium, gdzie w jednym miejscu można znaleźć wiele ciekawych wywiadów, analiz, informacji, przykładów z zagranicy i statystyk.

Wśród wyróżnionych w kategorii Media Roku znalazł się też kanał na YouTube „Polskie Drogi” i Polskie Radio Kraków.

W tym roku wśród nominowanych do nagrody w kategorii Instytucja Publiczna Roku znalazły się trzy szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoła działająca przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Debrznie i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Wszystkie szkoły wyróżnia długoletnia, systematyczna praca edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Szkoły prowadzą bardzo różnorodne, ciekawe projekty. Wszystkie stały się partnerami dla władz lokalnych do rozmów na temat poprawy bezpieczeństwa w najbliższej okolicy.

Zwycięzca w tej kategorii został Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.   Szkoła i działający w niej Szkolny Klub Bezpieczeństwa od lat pracuje, aby każde dziecko w Gminie Wydminy było bezpieczne do kwadratu poprzez organizowanie corocznej kampanii Młodzi Bezpieczni do Kwadratu. Oprócz Kampanii uczniowie podejmują szereg innych innowacyjnych pomysłów, których celem jest zainteresowanie lokalnych władz i mieszkańców tematem bezpieczeństwa drogowego. Między innymi zaprojektowali znak, ostrzegający przed pieszymi używającymi mp3 i telefonów, nagrali teledysk do piosenki edukacyjnej „Przepisowy ruch drogowy”; organizują happeningi przed szkołą, międzygminny konkurs wiedzy brd oraz sprawnościowy turniej rowerowy; opublikowali kalendarz propagujący bezpieczny i ekologiczny transport, piszą petycje do Wójta.  Działania szkoły i Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa pomogły w zbudowaniu lokalnego partnerstwa starającego się dotrzeć przede wszystkim do świadomości młodego człowieka w kwestii własnego bezpieczeństwa. Zauważono wzrost świadomości rodziców w edukowaniu swoich dzieci w kwestii bezpieczeństwa.

W skład Kapituły Nagrody „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015” weszli: Konrad Romik (Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego), Dorota Małecka (Dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża), Romuald Chałas (Prezes Automobilklubu Polski), Agata Hinc (przedstawicielka firmy Shell Polska), Katarzyna Piskorska-Kozak(Fundacji ZenDriving), Bartłomiej Morzycki (Prezes Partnertwa dla Bezpieczeństwa Drogowego – przewodniczący Kapituły), Piotr Sikorski (członek zarządu Partnerstwa), Andrzej Grzegorczyk (wiceprezes Partnerstwa), Jacek Wojciechowicz (członek zarządu Partnerstwa), Maciej Wroński (członek zarządu Partnerstwa).

Do udziału w uroczystości rozdania nagród zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, służb publicznych, środowisk naukowych, firm prywatnych. Wszystkie te instytucje i osoby łączy wspólny cel, jakim jest działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Więcej informacji na temat konkursu udziela: Dorota Olszewska, tel. 608 622 027, mail: dorota.olszewska@pbd.org.pl