Akcja Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo "Wypadki na drogach - poromawiajmy"
Data publikacji: 12.10.2010r.Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest nadmierna prędkość.
Cel akcji
Podobnie, jak w poprzednich latach, umożliwienie dzieciom i młodzieży wyrażenia swoich poglądów i odczuć w temacie w sposób spontaniczny i nieskrępowany, pod opieką i dyskretną kontrolą nauczyciela w klasie, w czasie co najmniej jednej wybranej lekcji.
Wszystkie te działania mają na celu rozwijanie kompetencji społecznych, budowanie odpowiedzialności za własne czyny, zrozumienie sytuacji innych ludzi i empatię w stosunku do pokrzywdzonych, ale przede wszystkim rozbudzenie wyobraźni i przećwiczenie nawyków czerpania z własnej mądrości.
Założenia
Uczniowie po wcześniejszym zapoznaniu się z materiałami informacyjnymi i statystykami, podejmą aktywnie dyskusję, opowiedzą o swoich doświadczeniach, obawach, wątpliwościach, podzielą się wnioskami i pomysłami, dotyczącymi tematu. Dodatkowo wezmą udział w przedsięwzięciach towarzyszących, jak również przedyskutują wnioski i refleksje z rodzicami i starszym rodzeństwem.
Forma
Dyskusja, wywołana pytaniami nauczyciela i wypowiedziami uczniów.
Inne
Po 12 października zostanie uruchomiony specjalny adres e-mailowy, pod który można będzie przesyłać sprawozdania i relacje.
Pragniemy z satysfakcją poinformować, że nasza akcja została uhonorowana w postaci zakwalifikowania, spośród ponad pięciuset zgłoszeń do prezentacji w trakcie Światowej Konferencji Międzynarodowej Federacji Drogowej (IRF) w maju 2010 roku w Lizbonie. Zyskała poparcie międzynarodowego jury ekspertów, jako przykład dobrej praktyki profilaktyczno-edukacyjnej w obszarze tematycznym: bezpieczeństwo ruchu drogowego.
„Wypadki na drogach – porozmawiajmy” wpisała się do kalendarza wielu szkół i jest obecna w
świadomości tysięcy uczniów i nauczycieli. Uzyskała pozytywną opinię i poparcie ze strony
różnych podmiotów i instytucji ( np. Komendy Głównej Policji i parlamentarzystów ).
Głęboko wierzymy, że zwiększyła świadomość młodych użytkowników dróg z zakresu
bezpieczeństwa i pomogła dostrzec liczne problemy z nim związane.
Tegoroczna edycja będzie miała szerszy zakres, również za sprawą większego zaangażowania
patronów przedsięwzięcia. Zapraszamy do włączenia się w działania.
Wspólnie możemy więcej.
W ubiegłym roku otrzymaliśmy ponad 300 sprawozdań od szkół, relacji nauczycieli i wypowiedzi uczniów. Niektóre uderzają swoją dojrzałością i niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, budzą zdziwienie i podziw nawet wychowawców. Ponad 20 nagród i wyróżnień w 3 kategoriach: szkoła, nauczyciel i uczeń to żniwo zeszłorocznej edycji.
Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka wystosowali wspólny list na wzór apelu z lat poprzednich popierający akcję i zachęcający do włączenia się kuratorów, szkoły, nauczycieli i uczniów. ( od 11.X. na stronach www MEN-u, RPD i Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”).
Zakończy akcję spotkanie podsumowujące w Warszawie, połączone z rozdaniem nagród i wyróżnień, przy udziale Minister p. Katarzyny Hall, p. Marka Michalaka , Rzecznika Praw Dziecka oraz p. Radosława Stępnia, Wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Wnioski z przebiegu akcji przekażemy również do wiadomości patronów, parlamentarzystów, Komendy Głównej Policji, itd.
Zapraszamy na bieżąco do śledzenia naszej strony internetowej www.drogaibezpieczenstwo.org.pl, gdzie znaleźć można kolejne informacje i komunikaty, dotyczące akcji.