Piknik informacyjny "Bezpiecznie na drodze"

Data publikacji: 14.06.2015r.

14 czerwca na warszawskim Bemowie odbył się piknik informacyjny „Bezpiecznie na drogach”, promujący Projekt „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Partnerem wydarzenia było m.in. Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Odwiedzający mieli szansę obejrzeć z bliska specjalistyczny sprzęt Inspekcji Transportu Drogowego oraz służb ratowniczych, a także uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach i szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zorganizowanych przez gospodarzy oraz partnerów wydarzenia. Wśród atrakcji znalazły się także pokazy przeprowadzane przez kierowcę rajdowego Tomasza Kuchara oraz koncert zespołu PIERSI. Gospodarzem imprezy było Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) – komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, odpowiedzialna za prowadzenie automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym na terenie Polski.

Dużym zainteresowaniem gości pikniku cieszyła się ekspozycja GITD, na której zaprezentowano m.in. stacjonarne oraz mobilne urządzenia rejestrujące prędkość, pojazd techniczny oraz motocykl wykorzystywane w codziennej pracy. Wszyscy, którzy przyjechali na autodrom własnym samochodem, mieli też możliwość sprawdzenia stanu technicznego swojego pojazdu w Mobilnej Stacji Kontroli, wchodzącej w skład wyposażenia Inspekcji Transportu Drogowego. Osoby zainteresowane miały także okazję skorzystać z  porad prawnych w zakresie przepisów ruchu i transportu drogowego.

W strefie Instytutu Transportu Drogowego dostępne były m.in. symulator zderzeń, trenażer czasu reakcji oraz symulator dachowania – urządzenia, których celem działania jest przekonanie kierowców o niebezpieczeństwach płynących z niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Wielu gości skorzystało też z możliwości spaceru w tzw. alkogoglach, które pokazują w jaki sposób alkohol wpływa na koordynację ruchową oraz czas reakcji kierującego.

Cała płyta Autodromu Automobilklubu Polski zamieniła się w olbrzymi teren szkoleń dla kierowców, gdzie pod okiem instruktorów doskonalenia techniki jazdy uczestnicy mogli dowiedzieć się jak zachowuje się samochód podczas niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak deszcz czy gołoledź oraz jak radzić sobie w takich sytuacjach. Łącznie uczestniczący w nich kierowcy przejechali aż 98 kilometrów. W ramach pikniku przeprowadzono także instruktarze i pokazy ratownictwa drogowego, w tym ewakuacji osób poszkodowanych w wypadku.

Uczestnicy pikniku mieli też szansę na niezwykłe spotkanie z jednym z najlepszych polskich kierowców rajdowych – Tomaszem Kucharem. Przeprowadził on pokazy drogi hamowania przy różnych prędkościach, a zwycięzców piknikowych konkursów zabrał na przejazdy samochodem rajdowym Subaru Impreza, za kierownicą którego kilkukrotnie zdobył pierwsze miejsce w Rajdzie Barbórka. Piknik "Bezpiecznie na drogach" był świetną okazją, by w sterylnych warunkach pokazać proste prawa fizyki, które rządzą jazdą samochodem. Żadne słowa, skomplikowane grafiki czy filmy nie oddadzą sedna sprawy tak jak pokaz na żywo, który zorganizowaliśmy dla zgromadzonej publiki. Jednym z założeń jakie przyjęliśmy było uzmysłowienie publiczności, że od drogi hamowania bardziej istotna jest droga zatrzymania pojazdu. Składa się na nią czas reakcji kierowcy, czas reakcji układu hamulcowego i wreszcie droga hamowania. W dobitny sposób pokazywaliśmy jak wielkie znaczenie ma prędkość z jaką podróżujemy. Im większe wartości pokazuje prędkościomierz w naszym samochodzie, tym większy dystans pokona pojazd od momentu podjęcia decyzji o hamowaniu do faktycznego rozpoczęcia wytracania prędkości oraz do pełnego zatrzymania. Demonstracja polegająca na porównaniu awaryjnego hamowania już przy prędkościach 50 i 70 km/h robi gigantyczne wrażenie na widzach. Tu nie ma miejsca na wyobraźnię - wszystko widać jak na dłoni. Dlatego uważam, że takich imprez jak "Bezpiecznie na drogach" powinno być jak najwięcej, bo sama teoria to często zbyt mało, żeby skutecznie oddziaływać na świadomość uczestników ruchu drogowego – mówi Tomasz Kuchar. Jestem wdzięczny CANARD, za to że pozwoliło mi na zaprezentowanie możliwości mojego auta rajdowego podczas wydarzenia. Jest to o tyle ważne, że użytkownicy dróg dzięki pokazom mają szansę zrozumieć, że do sportowej jazdy służą specjalnie wyznaczone, zamknięte tory lub trasy rajdów, nie ulice. Jazda z dużą szybkością może być emocjonującym przeżyciem, ale tylko pod warunkiem, że odbywa się w bezpiecznych warunkach.

Także najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli liczyć na wiele emocji. W specjalnie przygotowanej dla nich strefie, Fundacja ANIKAR stworzyła tzw. „Szpital dla pluszaków”. Dodatkowo organizator przygotował edukacyjne gry plenerowe uczące bezpiecznego zachowania na drodze oraz miasteczko ruchu drogowego, na którym dzieci mogły sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. W ramach zajęć w miasteczku drogowym najmłodsi łączyli zabawę z poznawaniem podstawowych zasad ruchu drogowego.

Swoje stoisko w ramach pikniku udostępnił także Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Dzięki temu podczas wydarzenia goście mogli uzyskać informacje o tym jak Fundusze Europejskie wykorzystywane są do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jakie projekty z tego obszaru są obecnie współfinansowane ze środków unijnych.

Muzyczną gwiazdą pikniku był zespół PIERSI. Oprócz tego na piknikowej scenie wystąpił też zespół dziecięcy PUNKciki, wykonujący swój przebój „Żółty radarek”.

Partnerami pikniku „Bezpiecznie na drogach” były: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Automobilklub Polski, Akademia Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara oraz Fundacja ANIKAR. Wydarzenie było jednym z elementów kampanii promocyjnej Projektu „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Krótka relację z wydarzenia można obejrzeć klikając w link