Ustawa o kierujących pojazdami - posiedzenie podkomisji

Data publikacji: 27.04.2010r.

27 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie Podkomisji powołanej do rozpatrzenia ustawy o kierujących pojazdami. Niestety przebieg prac i sposób prowadzenia obrad wskazuje na bardzo małą szansę reformy systemu uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w kierunku przyjętym w Europie i na świecie.

Wśród tych rozwiązań nie mają jakichkolwiek szans przykładowo:

  • przyjęcie powszechnego kształcenia dzieci i młodzieży w zakresie brd w ramach nauki w szkole - "karta rowerowa dla każdego",
  • przedłużone kształcenie w młodym wieku - "jazda z osobą towarzyszącą od 16 roku życia",
  • dodatkowe doszkalanie młodych kierowców - second phase trainning
  • uporządkowanie kształcenia kierowców flotowych, itp.

Część z tych rozwiązań jest rekomendowana przez EKMT, CIECA i inne ciała i organizacje zajmujące się problematyką ruchu drogowego i jego bezpieczeństwa. Jedyna dyskusja związana była z propozycjami środowiska ośrodków szkolenia kierowców. M.in. podkomisja wstępnie zaakceptowała pomysł rezygnacji ze obligatoryjnego szkolenia kandydatów na prawo jazdy kategorii B. Dopiero, gdy ktoś nie zda egzaminu, to będzie musiał udać się do szkoły nauki jazdy. Argumentowano, że obecnie poziom szkolenia jest słaby, a część osób załatwia sobie zaświadczenia o odbytym szkoleniu. Dlatego zdaniem wnioskodawców i resortu, który poparł propozycje należy zrezygnować z obowiązku szkolenia.